Stopień zaawansowania raka płuc

Rak płuc jest najczęstszym rodzajem raka u mężczyzn, i jest główną przyczyną śmierci z powodu raka. Obecnie choroba ta we Włoszech spada w męskiej populacji i wzrost samicy. Głównymi czynnikami ryzyka są: palenie papierosów, aktywne i pasywne (statystycznie, palacz jest 23 razy bardziej prawdopodobne, aby uzyskać niepalący), ekspozycja na produkty przemysłowe, zanieczyszczenie środowiska, promieniowanie.

Rodzaje raka płuc

Nowotwory płuc są podzielone na kilka grup: rak płaskonabłonkowy (najczęściej u mężczyzn i około jednej trzeciej wszystkich przypadków), która rozwija się w komórkach, że linia lotnicza, gruczolakorak, najczęściej u kobiet, , która rozwija się w komórkach, które wydzielają śluz i często wiąże się z przewlekłym zapaleniem i włóknieniem, dużym rakiem, który dotyka około 15% pacjentów, a na niedrobnokomórkowego raka płuca (small cell, około jednej czwartej przypadków), różne od właściwości innych typów. Można zatem wyróżnić ponadto: raka płuc, niedrobnokomórkowego raka płuca i niedrobnokomórkowego komórek.

Objawy raka płuc

Najczęstsze objawy to kaszel, suchy lub z emisji flegmy, trudności w oddychaniu, ból w klatce piersiowej. Oznaki i objawy są bardzo różne, jednak, w zależności od miejsca i wpływ rodzaj nowotworu. W przypadku wewnętrznego rozwoju do oskrzeli, trudności z oddychaniem, uporczywy kaszel, ból w klatce piersiowej, zapalenie płuc i oskrzeli wysięk opłucnej. W przypadku udziału opłucnej może pojawić ból w klatce piersiowej, mniej lub bardziej intensywne. Jednym z najbardziej charakterystycznych objawów jest obecność krwi w plwocinie, w wyniku erozji naczyń krwionośnych przez nowotwór. W guzach o rozwoju extrabronchiale nie może być żadnych objawów, gdy guz nacieka ściany klatki piersiowej może powodować ból żeber i wysięki opłucnej. Wzrost guza w śródpiersiu (powierzchnia klatki piersiowej między płuc i serca) może stanowić podstawę do szerokiej grupy objawów znany jako “śródpiersia zespołem”: czkawka i porażenia przepony (przeponowego zaangażowanie nerwów), Dysfonia lub bezgłos ( Zaangażowanie nerwu krtaniowego wstecznego), zaburzenia połykania (zaangażowanie przełyku), zaburzenia rytmu serca (zaangażowanie osierdzia). W przypadku łańcuchów rozmnażania nerwu na wysokości ramienia może być wytwarzany przez Bernard-Hornera zespołem (zwężenie źrenicy, opadanie powiek, wytrzeszcz, do uszkodzenia współczulnego włókien nerwowych). W przypadku niedrożności naczyń wewnątrz klatki piersiowej może budować zespół superior vena cava. Ponadto, może być również włączenie do płuc układu limfatycznego. Małe komórki mogą powodować szereg zespoły paraneoplastyczne, typu hormonalnego Dysmetabolic szkieletowych, neurologiczne, naczyniowe, skóry itd..

Leczenie raka płuc

Podejście terapeutyczne do raka płuc silnie zależy od stanu choroby i pacjenta w momencie rozpoznania, opiera się na zabieg operacyjny, radioterapia i chemioterapia. Trzeba powiedzieć, że po pierwsze, szanse na przeżycie są niskie: 5 lat po rozpoznaniu, niezależnie od stadium rozwoju nowotworu, przetrwa w rzeczywistości tylko 13% pacjentów, podczas przełączania do 33% w przypadku zlokalizowanych guzów. W lżejszych przypadkach, jest wykonane z wysokiej chemioterapii (leki stosowane w różnych kombinacjach, to cisplatyna, etopozyd, cyklofosfamid, doksorubicyna, winkrystyna), czasem związane z zewnętrznej klatki radioterapii. Jeśli choroba rozprzestrzeniła, odpowiedź na leczenie jest mniej. W przypadku pacjentów, którzy nie są w stanie wytrzymać wysokie dawki chemioterapii, chemioterapii są przeprowadzane w niskiej dawce, lub krótkich cykli radioterapią, ale tylko do celów paliatywnych. W przypadku nie-małych guzów można wybrać trasę chirurgicznego, w przypadku, gdy pacjent jest w stanie wytrzymać operację i guz jest zdejmowany, a także biorąc pod uwagę zmniejszenie tkanki płuc z powodu interwencji. W każdym przypadku, chemioterapia okazał się skuteczny w zwalczaniu przynajmniej części objawów związanych z chorobą, takich jak ból, trudności z oddychaniem, kaszel i osłabienie.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s