Rak płuc statystyki

Rak płuc
Wśród mężczyzn, raka, który zabija przede wszystkim jest płuc. Warunek ten jest jednak coraz częściej u kobiet. W Szwajcarii istnieje około 3200 przypadków rocznie. Palenie papierosów jest głównym czynnikiem ryzyka, a 90% przypadków można przypisać na dym tytoniowy. Objawy pojawiają się niestety tylko w bardzo zaawansowanym stadium choroby (kaszel, trudności z oddychaniem, krwawe plwociny, utrata masy ciała). Leczenie zależy od rodzaju choroby (operacja, radioterapia i chemioterapia), a szanse na wyleczenie są małe, bo tylko 13% osób dotkniętych tą chorobą nadal żyje pięć lat po diagnozie.

Płuca palacza w porównaniu z płuc o niepalący. Źródło: Cipret Fribourg
Tytoń jest sam odpowiedzialny za dziewięć na dziesięć płuc nowotwory!
Mechanizmy

Gorący dym wyrobów tytoniowych (spalanie może dostać się do 850 stopni) stopniowo obniża wyściółki śluzowej oskrzeli i paraliżuje maleńkie włosy ochronne. Kontynuując palić, rzęski są zmieniane, aż zniknie (patrz zdjęcie). Drenaż wydzieliny i wszystkich cząstek i zawartości pyłów w powietrzu, którym oddychamy staje się niemożliwe. Kaszel staje się jedynym sposobem na częściowe wyeliminowanie śluz i cząsteczek. Na koniec, w ostatnim etapie, postęp zapalenia głęboko przekształca śluzowej wyściółki oskrzeli i powoduje “metaplazji śluzówki”, która będzie stanowić podstawę do raka: Komórki, zamiast pozostać w jednej warstwie jest sovapporranno. Metaplasia zatrudnia ponad roku zniknie po jej całkowicie zaprzestać palenia tytoniu!
Objawy

Rak płuc jest często bezobjawowe we wczesnych stadiach rozwoju. Często jest rozpoznać, gdy istnieją już przerzuty w innych narządach (proliferacja komórek nowotworowych w mózgu, kości, wątroby, itd. …). Można jednak wskazać, jak objawy wskaźnikowych:

Występowanie przewlekłego kaszlu lub zmiana kaszlu
utrata krwi przy kaszlu (krwioplucie)
powtarzające się infekcje dróg oddechowych
duszność (trudności w oddychaniu)
ciągła gorączka
ból w klatce piersiowej
odchudzanie
zmęczenie

Metody diagnostyczne

Chest X-ray
Fiberoskopię lub bronchica: lekarz wprowadza do tchawicy przez rurkę wyposażony w aparat fotograficzny i fiberscope aby pokazać uszkodzenia i podjąć małe kawałki tkanki do analizy w laboratorium.
Skaner

Leczenie

Leczenie chirurgiczne: właściwe części są usuwane z guza.
Radioterapia (rentgenowskiego) i / lub chemioterapię (wstrzyknięcie leków)

Tylko leczenie, które naprawdę działa jest zapobieganie: leczenie natomiast nie pozwalają na to, aby uzdrowić chorego z dziesięciu, wyeliminowanie palenia uniknąć premetterebbe 9 guzów płuca du 10!
Przyczyny raka płuc

Palenie (główną przyczyną!)
Narażenie w miejscu pracy na radon (produkt radioaktywny), azbest, arsen, nikiel
Promieniowanie
Zanieczyszczenie powietrza

Rokowanie

Jeśli osoba jest narażony na ten typ nowotworu:
Stawka, która wskazuje na możliwość przeżycia po roku to 40,5%
Wskaźnik wskazuje, że prawdopodobieństwo przeżycia po 5 latach wynosił 14,2%
Wykresy i statystyki

Rak płuc jest reprezentujący 11, 5% nowotworów u dorosłych (15,8 u mężczyzn i 7,1 dla kobiet). W Szwajcarii istnieje 87 przypadków na 100.000 osób.

Rak płuc stanowi 17% przypadków śmierci na raka (24,1 dla mężczyzn i 10,3 dla kobiet). W Genewie jest trzecią co do częstości przyczyną zgonów z powodu nowotworów u kobiet (po raka piersi i raka jelita grubego), a pierwszy wśród ludzi.

[Obrazek]

Osoba, która pali paczkę papierosów dziennie zużywa 500000 w swoim życiu! Wiedząc, że papieros uwalnia około 1/100 grama cząstek, końcowy będzie więcej niż 5 kg uwolnionej substancji toksycznych w płucach!
Czytaj więcej

Swiss Cancer League
National League przeciwko Rakiem (Francja)
Belgijska Federacja Walki z Rakiem: http://www.cancer.be/
Jedzenie zdrowy sposób, aby zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka zakontraktowane: dokument PDF

Referencje

Le cancer du poumon: przyczyny, Symptômes, diagnostyka, traitement, pronostic / Rolf A. Stahel, Berne: Ligue Suisse contre le cancer, policjant. 1997
Cancer du poumon: connaître et agir / ED:. W. Weber, I. Rajower, P. Kleihues, trans:. M. Laffite, B. Von Arx, Berne: Federalny Urząd de la santé publique: Ligue Suisse contre le cancer, policjant. 1999
Witschi H. i wszystko, w odpowiedzi nowotworu płuc szczep myszy narażonych na działanie dymu tytoniowego. niektóre dawka-skutkowych, inhalacja Toxicol. 2004 Jan, 16 (1) :27-32 .

Zdjęcia

Źródło: Dr JC Pache, Departament de Pathologie et immunologie, Université de Genève, Suisse

Oto skrawki tchawica dzieli się na dwa oskrzela od kadłuba, ale tu drogi oddechowe są zablokowane przez raka, który z jego wzrostu zamyka dwa oskrzela do kadłuba. Ten człowiek zmarł w wieku 58 lat z powodu jego nowotworu.

Źródło: Dr JC Pache, Zakład Patologii i Immunologii dell’Univerità Genewa, Szwajcaria

Powierzchnia płuc jest szara, ponieważ cząstki smoły wdychana przez dłuższy czas przez palacza. Białe grudki są typowe rak płuc, zwane “małe komórki”. Guzy te są jednymi z najszybciej rozprzestrzeniać. W momencie diagnozy większość palaczy już nowotworów wtórnych w innych dziedzinach (przerzuty), często w mózgu, wątrobie, lub kości. Raki są formy spowodowane paleniem. Ten człowiek zmarł w wieku 43 do guza.

Źródło: Dr JC Pache, Zakład Patologii i Immunologii dell’Univerità Genewa, Szwajcaria

To jest kawałek płuca z rakiem, białe części odpowiadają raka, czerwone części bez raka płuc. Nowotwór rozprzestrzenił się wzdłuż naczyń włosowatych, rysunek w czarnej tkanki płucnej. Z takiego rozprzestrzeniania naczyń chłonnych (o nazwie rakowy) guza już spowodowane innych nowotworów wtórnych w całym organizmie.

Źródło: Dr JC Pache, Zakład Patologii i Immunologii Uniwersytetu w Genewie, Szwajcaria.

Na tym zdjęciu widać centralną część płuca. W środku widać oskrzela, otwarte na bokach i czerwone elementy są czarniawy z płuc krwawienia. Białe kulki są rak oskrzeli. Kobieta, palacz.

Źródło: Dr JC Pache, Zakład Patologii i Immunologii Uniwersytetu w Genewie, Szwajcaria

Przedstawiamy na dwóch płuc z membraną. Prawe płuco jest normalnej wielkości, a po lewej stronie jest całkowicie zalana z rakiem (nowotwór), który otoczony opłucnej (membrana, która działa jako opakowania do płuc), tak, że lewe płuco pozostaje uwięziona przez nowotwór. Ten lewy permettava płuca już nie oddycha.

Źródło: Dr JC Pache, Zakład Patologii i Immunologii Uniwersytetu w Genewie, Szwajcaria

Rak oskrzeli człowieka o 62 lat, palacz. Guz zaczyna zatyka oskrzela.
Lewy: Z drobnych włosków, które pokrywają komórki brochi służyć do odpierania kurzu, bakterii i wydzielin. Komórki włosy są uszkodzone w przypadku infekcji lub czas adsorpcji substancji szkodliwych, takich jak te zawarte w papierosie! W centralnej paarte nadal można zobaczyć komórki włosów nienaruszone, podczas gdy w peryferyjnych, które zostały dotknięte, rzęski całkowicie zniknął!

Prawy: przekrój pionowy komórek rzęsatych. Po rzuceniu palenia, gdy zmienione komórki są stopniowo zastępowane przez komórki zdrowe komórki. Nigdy nie jest za późno, aby rzucić palenie!

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s